„С кокиче в ръка отваря нашата врата и връзва мартеници тя!  Честита Баба Марта!“

Ученици от Основно училище „Христо Ботев“ – село Вардун, заедно с читалищното настоятелство на селото, отбелязаха традиционния български празник Баба Марта с ръчно изработени мартеници, носещи послание за здраве, щастие и благополучие. Малките творци от училището създадоха мартеници, за да споделят радостта на този красив обичай.

Инициативата беше организирана с помощта на учителите на групите за целодневна организация на учебния ден към училището, г-жа З. Билялова и г-жа Х. Саидова, и  секретаря на читалището г-жа М. Ангелова, които с много вдъхновение и старание помогнаха на учениците за изработване на разнообразни  мартеници.

Учениците показаха, че традициите се съхраняват само чрез активното участие на всеки, независимо от възрастта. Събитие като това не само запазва обичаите, но и обединява поколенията.

Усмивките на децата и пожеланията, изписани в изработените от тях картички за първомартенския ден, внесоха радост и празнично настроение.

Тази красива традиция беше продължена в часовете по технологии и предприемачество от г-жа А. Ахмедова и учениците от седми клас, които допълниха и обогатиха изложбата с направените от тях мартеници.

Това бе темата и в часовете по изобразително изкуство, където под ръководството на г-жа В. Вълкова учениците от пети, шести и седми клас се постараха да пресъздадат върху хартия традиционните български мартеници.

Честита Баба Марта на всички!

Публикувано в Празници | Коментарите са изключени за „С кокиче в ръка отваря нашата врата и връзва мартеници тя!  Честита Баба Марта!“

Световен ден за борба с тормоза в училище /Ден на розовата фланелка /

На 26.02.2025г учениците от прогимназиален етап на ОУ „Христо Ботев“ с. Вардун отбелязаха световния ден за борба с тормоза в училище. Проведоха се беседи и разговори за проблема с тормоза на ученици в училище и извън него. Учениците отправиха послания. На този ден всички ученици и учители се обединихме и призовахме: „Не на тормоза в училище“.


ст. учител по биология и здравно образование – В. Вълкова

Публикувано в Отбелязвания | Коментарите са изключени за Световен ден за борба с тормоза в училище /Ден на розовата фланелка /

152 ГОДИНИ БЕЗСМЪРТИЕ!

19 ФЕВРУАРИ –ДЕН НА АПОСТОЛА НА СВОБОДАТА

На 19.02.2025 г., в 12 часа, учениците от V, VI и VII клас на ОУ “Христо Ботев“, с. Вардун, за трети пореден път, се включиха в Националната инициатива за отбелязване на 152 години от гибелта на Апостола на свободата ,която бе организирана от СУ „Св. Паисий Хилендарски“- гр. Пловдив, и чиято цел бе учениците от всички училища в страната и
чужбина едновременно да рецитират Ботевото стихотворение „Обесването на Васил Левски“.
За пета поредна година СУ „Св. Паисий Хилендарски“- гр. Пловдив, приема като кауза привличането на все повече училища в едновременно отдаване на почит към паметта на Васил Левски.
След това преклонението пред живота и делото на Дякона продължи с кратка литературно-музикална програма.

Н. Илиева-ст. учител по БЕЛ

Публикувано в Отбелязвания | Коментарите са изключени за 152 ГОДИНИ БЕЗСМЪРТИЕ!

„Коледно вълшебство“

По повод коледните и новогодишните празници, читалищното настоятелство на НЧ „Надежда – 1904“ с. Вардун, общ. Търговище организира конкурс за коледни картички на тема „Коледно вълшебство“.

В надпреварата участваха всички ученици от първи до седми клас на ОУ „Христо Ботев“ с. Вардун, които бяха разделени в две възрастови групи. Творбите трябваше да бъдат рисувани или изработени с материали по избор.

Г-жа Маргарита Ангелова – секретар на НЧ „Надежда – 1904“ с. Вардун награди най-добрите и връчи грамоти на всички участници.

Този конкурс не само създаде празнично настроение, но направи подготовката за него и вълнуваща. Креативните идеи, силната емоция и усърдният труд допринесоха за създаването на красиви картички, които ще бъдат подарени. Всеки един от участниците заслужава поздравления за вложеното време и старание.

Благодарим на организатора на конкурса, с който реализирахме това „Коледно вълшебство“.

Весели и светли празници! Весела ваканция!

Публикувано в Постижения, Празници | Коментарите са изключени за „Коледно вълшебство“

Награди за учениците от ГЦОУД в конкурси за рисунка

Ученици от група за целодневна организация на учебния ден в прогимназиален етап завоюваха три първи награди и една специална награда от национален конкурс за рисунка „Есента в миниатюри“ на Народно читалище „Пробуда – 1880 г.“ Бургас. В
съревнование с участници от цялата страна, те рисуваха по темата „Рисунка върху
пощенски плик“.

Златни медалисти са Борис Русев, Сейлян Мехмедова и Айше Валентинова, а плакет получи Наргюс Сашева.

Нашите ученици отново демонстрираха своите творчески умения и създадоха традиция на успех в този формат. 

Айля Илиева пък е удостоена с грамота за поощрение, а Диян Юлиянов  – с грамота за участие.

По повод 62 години от създаването на Национален парк „Пирин“, Дирекция „Национален парк Пирин“ обяви конкурс „През девет планини в десета“. В конкурса с рисунка участваха Юлиян Янков, Наргюс Сашева и Сейлян Мехмедова, които бяха отличени с грамоти.

 „Искаме да ви благодарим, че ваши възпитаници взеха участие в конкурса „През девет планини в десета“. Към това писмо прикрепяме грамотите за участие в конкурса, като израз на нашата благодарност и признание към ангажимента и труда на вашия екип. Очакваме вашите творби и през следващата година.“ написаха от ръководството на Дирекция „Национален парк Пирин“. Организаторите си запазват правото всички рисунки да бъдат публикувани в печатни издания, при възможност да издадат сборник или календар, изложби, интернет страници, плакати, публикации и др.

А Борис Русев и Наргюс Сашева се включиха и в конкурса за рисунка на тема „Моят град през моите очи“, организиран от Областна администрация – Търговище. Целта на конкурса е да насърчава децата и юношите да открият своя талант и да подпомага цялостното им развитие като предоставя форум да изразят творчески своите представи за своя град или село, където живеят. В него имаха възможност да участват ученици от цялата област от 1-ви до 12-ти клас, независимо дали са от общообразователни, профилирани училища или школи по изкуствата. Съгласно статута на конкурса, необходима информация за всяко едно произведение бе заглавие и кратко послание свързано с темата. Във връзка с това Борис озаглави своята рисунка „Единство“ и написа посланието „Различни, но винаги заедно“, а Наргюс нарисува „Лековитият извор“ с посланието „За всяка болка има и лековит извор, събиращ хора от близо и далеч“.

Те се представиха достойно със своите творби, които бяха включени в изложба и събраха голям брой харесвания на фейсбук страницата на Областната администрация. Благодарим на всички, които подкрепиха Борис и Наргюс в този конкурс.

Поздравления за всички изявили се ученици! Много сме горди с вас!

З. Билялова – Старши учител в ЦДО в прогимназиален етап

Публикувано в Занимания по интереси, Постижения | Коментарите са изключени за Награди за учениците от ГЦОУД в конкурси за рисунка